
Архів Війни на 22 Docudays UA представляє позаконкурсну програму фільмів «АРХІВ ВІЙНИ/ДОКАЗИ». Це роботи, що фіксують воєнні злочини — часто створені не професійними кінематографіст(к)ами, а активіст(к)ами, журналіст(к)ами та правозахисниками/-ицями. В межах позаконкурсної програми буде змога поспілкуватись з командами фільмів під час Q&A, які відбудуться після кожного показу.
Радіо Свобода похвилино реконструювала три дні березня 2022 року на вулиці Яблунській у Бучі. Це був період одних із найінтенсивніших розстрілів мирного населення. Документальний фільм «Буча. Яблунська» поєднує відео із камер спостереження, невідомі раніше кадри вбивств, секретні російські документи, свідчення очевидців та рідних загиблих, аби розповісти про російських катів та їхніх жертв.
Центр просторових технологій (CST) у своєму фільмі «МІСТО В ТЕАТРІ: Російський авіаудар по Маріупольському драмтеатру» досліджує історію театру, його трансформацію в укриття під час повномасштабної війни, російську атаку та руйнування пам’яті про неї. Команді вдалося зібрати та проаналізувати тисячі фотографій, відео та публікацій у соціальних мережах, записати понад 100 годин розмов зі свідками. Тісна співпраця зі свідками над реконструкцією їхніх спогадів у 3D-моделі перетворює дослідження у комеморативну практику.

«Голоси Маріуполя» — фільм від Харківської правозахисної групи (ХПГ) — розповідає історії трьох маріупольців, яким вдалося вижити у відрізаному місті без світла та зв’язку під нищівними обстрілами російської авіації. Кожна з них — унікальна: випускниця Марія Вдовиченко пройшла жорстку фільтрацію, лікарка-неонатологиня Ганна Шевчик надавала допомогу у бомбосховищі, а фотограф Євген Сосновський евакуював дітей з оточеного міста. Мета фільму — розповісти історичну трагедію з перших вуст, щоб її почули та пам’ятали протягом століть.
The Kyiv Independent представить фільм-розслідування Олесі Біди «Коли вода кричить». Окупаційна влада лівого берега Херсонщини та російські військові знехтували евакуацією цивільних та перешкоджали її організації після підриву Каховської греблі. Аби відтворити події та зрозуміти, що відбувалося на затоплених територіях Лівобережжя, команда відділу розслідувань воєнних злочинів The Kyiv Independent поспілкувалася з півсотнею очевидців, родичами очевидців і волонтерами, які брали участь у порятунку людей із лівого берега.
Фільм «Могила» від Ґвара Медіа розповідає історію пошуку справедливості та відповідальності після виявлення масового поховання восени 2022 року в лісі поблизу міста Ізюм на північному сході України. Це сталося після шести місяців жорстокої російської окупації у 2022 році. Тоді знайшли майже 450 тіл — дехто був закатований, дехто розстріляний, інші загинули внаслідок безперервних бомбардувань району. Поки родини загиблих та їхні близькі шукають справедливості за ймовірні військові злочини, інші досі намагаються знайти зниклих рідних — побоюючись, що їх можуть впізнати серед загиблих.

У квітні 2022 року, після виходу російських військових з Київщини, світ побачив моторошні кадри з Житомирської траси. 45-річний Олександр Степанечко у березні 2022 року їхав із Києва до Ірпеня, щоб віддати ключі від двох своїх автівок ірпінським тероборонівцям. Проте доїхати до місця призначення йому не вдалося. Через 10 днів рідним чоловіка довелося опізнавати рештки його обгорілого тіла — окупанти вбили Олександра пострілом в голову. «Слідство.Інфо» у своєму фільмі «Розстріляний: історія чоловіка, який проривався додому» покроково відтворило обставини того дня та дізналося подробиці, за яких загинув Олександр Степанечко.
Також 9 червня о 14:00 в межах правозахисної програми RIGHTS NOW! відбудеться дискусія, що об’єднає документаторів/-ок, журналістів/-ок і правозахисників/-иць — авторів і авторок фільмів позаконкурсної програми «АРХІВ ВІЙНИ/ДОКАЗИ» — аби поговорити про сьогоднішні виклики, зміни у мотивації та реаліях документування війни, а також про пошук сенсів у цій роботі після трьох років повномасштабного вторгнення.
Нагадаємо, що під час фестивалю працюватиме переглядова кімната Архіву Війни, відкрита для усіх охочих дізнатися про базу даних, яка налічує понад 37 мільйонів матеріалів, а також про інструмент Lenses, що дозволяє швидко та якісно працювати з відкритими джерелами. Кінотеатр «Жовтень», зала «Сеанс». Час роботи: 7–12 червня, 12:00–20:00.

Окремо запрошуємо гостей фестивалю відвідати виставку LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни, спеціальні події, дискусії та artist talk-и в межах цьогорічної програми DOCU/СИНТЕЗ. Детальніше про розклад та програму читайте в матеріалі за посиланням.
Нагадуємо, що ми запустили цикл інстаграм-етерів з режисерами та режисерками фільмів національного конкурсу DOCU/УКРАЇНА. Запис етеру з Алісою Коваленко, режисеркою стрічки «З любов’ю з фронту» доступний за посиланням.
Нагадуємо, що 22 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться у Києві та онлайн з 6 по 13 червня 2025 року. Придбати фестивальний абонемент можна за посиланням. Розклад та купівлю квитків шукайте на сайті Docudays UA.