Вітайте переможців і переможниць Docudays UA-2024!

21 Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA оголосив переможців і переможниць.

Традиційно фільми на Docudays UA змагалися в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО. Одна з десяти фестивальних стрічок отримала нагороду RIGHTS NOW! — її вручають креативному документальному кіно, що досліджує сучасний світ і робить значний внесок у дискусію про людську гідність, свободу та рівність. Студентське журі та журі Спілки кінокритиків України також обрали своїх фаворитів. Крім цього, оголосили фільм-призер глядацьких симпатій, а також стрічку-володарку Премії імені Андрія Матросова.

Усі, хто здобули головні призи в конкурсах DOCU/СВІТ, DOCU/УКРАЇНА, DOCU/КОРОТКО номінації RIGHTS NOW!, а також головну нагороду студентського журі та приз глядацьких симпатій,  отримають від фестивалю по 35 000 гривень.

Головний приз конкурсу DOCU/СВІТ отримав фільм «Золоте життя» (реж. Бубакар Санґаре). На думку журі: 

«У пошуках людського в індустрії, що дегуманізує, цей фільм створює власну витончену кіномову, коливаючись між захопливою процедурною драмою — у жорсткому світі пилу, каменю, багна, сталі та поту — і ніжним портретом молоді, що працює в непевних умовах».

Спеціальну відзнаку конкурсу DOCU/СВІТ отримала стрічка «Фрагменти льоду» (реж. Марія Стоянова) — «фільм, який досягає дедалі більш рідкісної та цінної мети сучасної документалістики: виражає соціальні, політичні та історичні істини, залишаючись вірним особистим історіям».

Стрічка «Фрагменти льоду» також отримала головну нагороду в конкурсі DOCU/УКРАЇНА«Ми присуджуємо головну нагороду фільму, який продовжить жити, який є актуальним сьогодні та з часом не втратить свого значення», — коментує журі. 

Спеціальну відзнаку конкурсу DOCU/УКРАЇНА надали «фільму, який розвивається в мінливому світі й підкорюється реальності, та все ж зберігає власну оповідь, поки вона ще пишеться» — «Nice Ladies» (реж. Марія Пономарьова).

Головний приз конкурсу DOCU/КОРОТКО здобула стрічка «Під знаком якоря» (реж. Тарас Співак). На думку журі, цей фільм «є сучасним портретом світу та його суперечностей, який зображує деконструкцію та відтворення історичної пам’яті». 

Спеціальну відзнаку журі DOCU/КОРОТКО надає «фільму, який за допомогою кадрування та інтимності переносить нас у закритий простір, що дає відчуття безпеки й водночас “ховає” у собі персонажок»  — «Кіоск» (реж. Даніель Стопа). 

У номінації RIGHTS NOW! правозахисне журі визначило головним переможцем фільм «Все має жити» (реж. Тетяна Дородніцина, Андрій Литвиненко). «Стрічка нагадує нам, що всі життя — цінні та що люди можуть, проявивши трохи доброти, не лише підтримувати інших, а й також зцілювати самих себе. Це справді робота, що демонструє права людини (і тварин) у дії», — коментує журі RIGHTS NOW!. 

Спеціальну відзнаку RIGHTS NOW! отримав фільм «Золоте життя» (реж. Бубакар Санґаре) — «виважений, скорботний фільм, який зрештою демонструє нестримну силу людського духу».

«За відображення колективного минулого крізь призму особистого та його вплив на сьогодення. За професійну роботу з сімейними архівами, що розкриває політичні процеси на зламі історії» головну нагороду студентське журі віддало фільму «Фрагменти льоду» (реж. Марія Стоянова). 

Спеціальну відзнаку студентського журі отримав фільм «Кіоск» (реж. Даніель Стопа): «за увагу до історій людей, що залишаються непоміченими й поступово зникають разом із простором, у якому вони відбуваються; за прекрасний документальний дебют та максимальне наближення до героїв, що розкриває усі їхні глибинні почуття».

«За глибоке кінематографічне дослідження спільної історії крізь призму особистої пам’яті та сміливість не лише прийняти, а й критично осмислити досвід наших батьків» журі Спілки кінокритиків України відзначило стрічку «Фрагменти льоду» (реж. Марія Стоянова). 

Головний приз премії Андрія Матросова — 35 000 гривень — отримала стрічка «Трішки чужа» (реж. Світлана Ліщинська) «за безкомпромісність і сміливість досліджувати непрості питання ідентичності в сімейному колі найближчих людей».

«За потужний приклад особистої відповідальності в часи крихкості пам’яті» спеціальну відзнаку Премії імені Андрія Матросова — 20 000 гривень — отримав фільм «Місія 200» (реж. Володимир Сидько).

Щороку глядачі та глядачки фестивалю голосують за найбільш вподобані стрічки з усієї конкурсної програми фестивалю. Цьогоріч приз глядацьких симпатій отримала стрічка «Все має жити» (реж. Тетяна Дородніцина, Андрій Литвиненко).

Під час церемонії нагородження ми представили фільми-переможці Doc Alliance Award 2024. Це спеціальна нагорода від мережі фестивалів документального кіно Doc Alliance. До неї входять одні з найвпливовіших фестивалів документального кіно в Європі — Jihlava, DokLeipzig, Cph:Dox, DocLisboa, FIDMarseille, Vision du Reel, Millennium Docs Against Gravity. Цьогоріч Docudays UA долучився до мережі Doc Alliance в якості гостьового фестивалю. Кожен фестиваль-учасник номінував на Doc Alliance Award 2024  один повний і один короткий метр. 

Серед повних метрів Doc Alliance Award отримала стрічка The Landscape and the Fury (dir. Nicole Vögele), серед коротких метрів — стрічка Crushed (dir. Camille Vigny). Спеціальну відзнаку Doc Alliance Award  отримав короткий метр getty abortions (dir. Franzis Kabisch). Два останніх фільми можна буде переглянути під час глядацьких днів 7–9 червня.

Нагадуємо, що по визначенню призерів фестивалю перегляд стрічок 21 Docudays UA не закінчиться. 9–11 червня відбудуться глядацькі дні: запрошуємо дивитися у «Жовтні» фільми-переможці конкурсних програм та фестивальні хіти. В KINO42 7 та 8 червня дивіться стрічку-закриття фестивалю «Місія 200» та українські фільми з програми DOCU/КОРОТКО. 

Шукайте розклад та купуйте квитки на сайті. Також 7 червня ловіть окремі стрічки 21 Docudays UA на DOCUSPACE. Зауважте, бейджі та абонементи на покази 7–9 червня не діють.