Василіса Степаненко, Влада і Костянтин Ліберови, Ахтем Сеітаблаєв: у Києві пройшов допрем’єрний показ блокбастера «Повстання Штатів»

У Києві відбувся допрем’єрний показ одного з найочікуваніших фільмів року – блокбастеру «Повстання Штатів» режисера Алекса Ґарленда. Фільм знаменитої американської незалежної компанії А24 виходить у всеукраїнський прокат 11 квітня і став початком співпраці студії та дистрибуторської компанії Green Light Films з високобюджетних стрічок. Напередодні його першими побачили гості допрем’єрного показу, серед яких, зокрема, були відомі українські військові фотографи та кореспонденти, про роботу яких, зокрема, і йдеться у кіно.

Дія у «Повстанні Штатів» відбувається у недалекому альтернативному майбутньому США, де розгортається громадянська війна. Команда військових фотожурналістів відважно вирушає до Білого дому, прямуючи крізь всю країну і ризикуючи власним життям заради документації реальності. Разом з ними передовою антиутопічного завтра вирушає й глядач, на якого чекає неймовірний захопливий кінематографічний світ екшену з неминучим карколомним завершенням. Стрічка має справжній зірковий каст – головні ролі виконали Кірстен Данст («Меланхолія», «Інтерв’ю з вампіром»), Нік Офферман («Останні з нас»), Вагнер Моура («Нарко»), Джессі Племонс («Вбивці квіткової повні», «Пуститися берега») та зірка байопіка «Прісцилла» Кейлі Спейні. А режисер стрічки Алекс Ґарленд добре відомий глядачам за такими хітами, як “Ex Machina”, «Анігіляція», «Чоловічий рід» та «28 днів потому».

«Жодна країна не застрахована від жахливих подій. І одна з найбільших помилок, яких можуть припуститися країни, вірити в те, що вони виняткові, і їх не торкнуться проблеми, які переживають інші. Таке заспокоєння є хибним, – сказав режисер Алекс Ґарленді. – Відмовляючись від базових цінностей, порядності і поваги, люди дуже швидко здатні загнати себе в широти тотального божевілля. На жаль, окремим людям і державам потрібно не багато часу, що дійти до такого рівня божевілля».  

Представляючи фільм на допрем’єрному показі, генеральна директорка дистриб’юторської компанії Green Light Films  Вероніка Ясінська зазначила, що фільми кіностудії А24 – це вже своєрідний знак якості, адже за 12 років роботи компанія отримала 55 номінацій на Оскар і перемогла в 16 з них, зокрема, зі стрічками «Все завжди і водночас» та «Місячне сяйво». «Повстання Штатів» із бюджетом $55 млн стали найдорожчим проєктом А24. 

«Фільм “Повстання Штатів” – це наче заклик до діалогу про наше майбутнє. Це road movie з дуже глибокими сенсами. Безумовно, тут багато екшену, адже недаремно цей фільм знято камерами IMAX. Але насамперед це потужне нагадування про те, що найстрашніше, що може відбутися з людством – це війна. І ця війна тут показана очима воєнних репортерів та фотографів»,

– сказала Вероніка Ясінська

Партнером прем’єри стала Українська Асоціація Професійних Фотографів (UAPP), а спеціальними гостями показу — її члени, які висвітлюють та фіксують події повномасштабної війни в Україні. Серед них, зокрема, Влада та Костянтин Ліберови, чиї фото з війни відомі у всьому світі. 

«Фільм “Повстання Штатів” присвячено роботі воєнних фотографів. І саме цій роботі я та мій чоловік присвятили два крайні роки свого життя, – сказала Влада Ліберова. – Хоча, мабуть, слово робота тут недоречне. Це не робота, це — покликання. Коли у твоїй країні в тебе на очах розгортаються такі страшні події – рішення їхати в серце цього хаосу, в той бік, із якого всі навпаки виїжджають, сприймається як імпульс і як дуже важливий поклик. Так само, як хтось добровільно бере в руки зброю, щоб захищати свій дім – військові фотографи та журналісти беруть в руки камеру, щоб захищати правду. Не ту правду, яка у кожного своя, а ту, що єдина і справжня. І яка постраждає першою, якщо ніхто не стане на її захист». 

Влада Ліберова нагадала, що за час російсько-української війни загинули понад 70 журналістів, багато хто отримав поранення. «Уламок російського граду досі є і в моєму тілі. Але це ніщо в порівнянні з тими ранами, які залишаються в серці та психіці кожного військового фотографа і журналіста від побаченого і пережитого. І так, це та ціна, яку ми платимо за роботу, значення якої часто важко оцінити в моменті, але яку однозначно оцінять наступні покоління».

Цікаво, що режисер фільму Алекс Ґарленд у своїх фільмах та сценаріях часто немов передбачає майбутнє – приміром, за фантастичний фільм “Ex Machina” 2014 року його називають ледь не пророком. Зараз критики звертають увагу на те, що роботу над сценарієм фільму «Повстання Штатів» Ґарленд розпочав ще чотири року тому, а в прокат стрічка виходить саме у 2024-му – в рік виборів у США. І може стати останньою роботою режисера, адже нещодавно він заявив, що після «Повстання Штатів» планує завершити режисерську кар’єру. 

Гостями допрем’єрного показу стрічки «Повстання Штатів» стали журналістка і продюсерка оскароносного документального фільму «20 днів у Маріуполі» Василіса Степаненко, фотографи Влада і Костянтин Ліберови, актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, журналіст Роман Кравець, співак Іван Марунич, співачка Марі Чеба

Evoto

«Цей фільм нагадує світу про те, що зараз відбувається війна. І хоч події розгортаються у США, в реальності війна триває в Україні, і це нагадування про те, що це проблема всього світу, не лише наша. Мені відгукнулось багато моментів у фільмі, які зображують роботу журналістів в цих реаліях, показують втрати. Адже в своїй роботі ми переживаємо багато схожих моментів і складних емоцій, як і головні герої у фільмі»,

– поділилася Василіса Степаненко. 

«Потужний фільм із цікавим режисерським підходом, – говорить про стрічку Ахтем Сеітаблаєв. – Ґарленд зумів показати війну, не документуючи її. Фільм не сприймається як реальність, водночас захоплює своєю реалістичністю та актуальністю. Це надзвичайно цікава з художньої і громадянської позиції творча рефлексія режисера на те, що відбувається у світі, на жаль, постійно: війни, народження тиранії, а разом з тим прагнення до свободи слова, відстоювання своєї гідності».