Оголошено переможців першого Doc Kyiv Fest

У Києві завершився Doc Kyiv Fest – міжнародний кінофестиваль середньометражного глядацького документального кіно. Протягом трьох фестивальних днів проходили покази Національної конкурсної програми, спеціальні покази українських та іноземних документальних фільмів, а також низка галузевих заходів для фахівців індустрії.

Переможців фестивалю оголосили під час церемонії нагородження, ведучою якої стала Юлія Зорій.

Розпочали з переможців пітчингів проєктів на ранній стадії розробки та проєктів на фінальній стадії виробництва. Найкращі проєкти визначало журі, до складу якого увійшли Марія Панченко, директорка з контенту MEGOGO, Андрій Котляр, кінооператор та продюсер, Геннадій Кофман, продюсер, співзасновник та член правління Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, Люсі Кон, редакторка з розробки контенту на Storyville, BBC і Тетяна Гребенік, Генеральна креативна продюсерка напрямку нон-скріптед телеканалів ICTV, ICTV2 та Starlight.Doc.

Ми надзвичайно вдячні за всі фільми, які були подані на пітчинги обох напрямків. Кожен проєкт має в собі потенціал, родзинку. І ми віримо, що всі проєкти, які брали участь у наших пітчингах, матимуть добре та успішне майбутнє”,

– сказала Тетяна Гребенік, оголошуючи переможця пітчингу проєктів на стадії development. Ним став фільм “Круглі окуляри” (режисер Кирило Наумко, продюсерка Христина Петренко).

Андрій Котляр зазначив, що визначити переможця пітчингу проєктів work in progress було особливо важко, адже всі проєкти були на різних стадіях – хтось уже наближаться до завершення, а хтось ще на етапі монтажу. Переможцем пітчингу work in progress став фільм “Дівія”, режисер Дмитро Грешко, продюсери Поліна Герман, Гліб Лук’янець, Тася Пугач.

Перших переможців конкурсної частини фестивалю оголосило журі Спілки кінокритиків України. До його складу увійшли: Оксана Волошенюк – Голова Правління Спілки кінокритиків України, Олена Коркодим – кіножурналістка, Альона Пензій – кінознавиця Довженко-центру, Кирило Пищиков – кінокритик, член Спілки кінокритиків України. “Ми раді від імені Спілки кінокритиків України – а це майже 60 допитливих людей – нагородити ті фільми, які нам найбільше по серцю і по професії”, – сказала Оксана Волошенюк і нагородила спеціальною відзнакою фільм “Одеса уві сні” (реж. Кирило Наумко) – “за ліричний щемливий портрет Одеси і одеситів напередодні повномасштабного вторгнення”.

Диплом за найкращий фільм від журі Спілки кінокритиків України отримав фільм “Фортеця Маріуполь. Саймон” режисерки Юлії Гонтарук. Продюсерка фільму Іванна Хіцінська, отримуючи нагороду, нагадала про те, що дуже актуальним зараз є питання полонених – військових та цивільних. “Давайте не забувати і говорити про це”, – наголосила продюсерка.

Для вручення приза Найкращому фільму першого міжнародного кінофестивалю Doc Kyiv Fest на сцену запросили журі Національної конкурсної програми: продюсерка Ольга Бесхмельниціна (Україна); продюсер Ерік Холланд (Німеччина). У складі журі був також Ітай Енгель (Ізраїль).

Організатори і програмери фестивалю відібрали дійсно чудові фільми. Ми були ними дуже зворушені – нам сподобались і вибір тем, і виконання та режисура. Велика подяка всім командам. У кожному фільмі було щось, що нам сподобалось”,

– зазначила Ольга Бесхмельниціна.

Перш ніж оголосити переможця фестивалю, журі відзначило Спеціальними дипломами два фільми-учасники Національної конкурсної програми.

Спеціальний диплом отримав фільм “Мій тато – дослідник блискавок” режисерки Ірини Шостак – про особливий зв’язок між донькою та її батьком. А також фільм “Домівка на спині” (режисер Володимир Бакум). Отримуючи нагороду, режисер зазначив:

Тема еміграції, яку ми підняли у своєму фільмі, дуже нам усім болить. Багато хто виїхав із України і не планує повертатися. Нашим фільмом ми хочемо закликати до того, щоб якомога більше талановитих людей усіх професій після війни поверталися додому, в Україну”.

Оголошуючи переможця Національної конкурсної програми, Ольга Бесхмельниціна зауважила: “Цей фільм сьогодні має представляти Україну не лише для українського, а й для світового глядача. Це був важливий для нас критерій у визначенні переможця”. Ерік Холланд додав, що члени журі горді нагородити саме цей фільм. Переможцем Національної конкурсної програми фестивалю Doc Kyiv Fest 2024 став фільм “Фортеця Маріуполь. Саймон” режисерки Юлії Гонтарук. “Юлія з 2014 року працює над темою військових і, зокрема, Азову, – зазначила продюсерка фільму Іванна Хіцінська. – Дякуємо всім, хто допомагає Юлі створювати ці фільми. Дякуємо глядачам, які оцінили цей фільм, і також за численні перегляди його на YouTube”.

Під час церемонії нагородження маркетинг-директорка Starlight Media, керівниця Starlight Creative Олена Мартинова вручила ще одну спеціальну відзнаку:

Маркетингова команда Starlight Creative опікувалась брендингом і промоцією фестивалю. Наша команда дивилась всі фільми заздалегідь. І ми розуміли, що кожна історія дуже важлива для нас сьогодні. Але є одна робота, в яку ми просто закохались. І ми вирішили подарувати творчій команді цієї роботи сертифікат на нашу допомогу – ми зробимо брендинг, постер і трейлер до цієї або наступної роботи команди”.

Цю спецвідзнаку отримала робота “Домівка на спині” (режисер Володимир Бакум).

На завершення церемонії на сцену запросили Анастасію Штейнгауз, виконавчу директорку телеканалів ICTV, ICTV2 і очільницю Starlight Doc, а також генеральну директорку ОМКФ Анну Мачух.

Анастасія Штейнгауз зазначила:

Попри повітряну тривогу, попри балістику, дякуючи ППО, дякуючи Силам оборони України і нашій вірі у світле майбутнє, ми зустрілися тут. Робота Юлії Гонтарук, яка стала нашим переможцем, змусила мене тридцять хвилин ридати. Це насправді дуже важлива і нереально талановита робота. Це і є та сила кіно – коли ти виходиш після показу і відчуваєш такі сильні емоції”.

Я хочу подякувати насамперед Збройним силам України, – сказала Анна Мачух. – Також дякую всім нашим учасникам за те, що подавали свої фільми, представляли їх, зустрічалися з глядачами. Дякую командам Starlight Media та Одеського міжнародного кінофестивалю, а також усім нашим волонтерам. І, звичайно, дякуємо всім нашим глядачам, які відвідували покази, бо фестиваль робиться в першу чергу для них”.

Фільмом закриття фестивалю стала стрічка “Рейв Толока” виробництва Starlight Doc – про спільноту рейверів, для яких після початку повномасштабної війни волонтерство стало таким же сенсом життя, як вечірки в минулому.