«Фото на пам’ять»: український фільм уперше відкриє найбільший фестиваль документального кіно — IDFA в Амстердамі 

Стрічка «Фото на пам’ять», спільного виробництва України, Франції та Німеччини, стала фільмом-відкриттям Міжнародного фестивалю документального кіно в Амстердамі (IDFA). Це найбільший фестиваль документального кіно у світі. Світова прем’єра фільму Ольги Черних відбудеться 8 листопада. 

Документальна картина «Фото на пам’ять» стала першою українською стрічкою в історії IDFA, яка відкриватиме кінофестиваль. Стрічка також представлена у конкурсній програмі Envision. 

«Я пишаюся нашою командою, яка змогла, попри всі виклики, власними силами завершити цей фільм, навіть без залучення державного фінансування. Звісно, ми подавали проєкт на українські пітчинги та, на жаль, не вигравали конкурси. А тепер фільм відкриває найпрестижніший фестиваль документального кіно у світі! Тому це важливий меседж для всіх митців — завжди йти проти обставин», —

зазначив продюсер Олексій Гладушевський

«Фото на пам’ять» — це кіноесе про довгий шлях однієї родини крізь війну. Про пошуки способів переживання втрат, яких зазнали три покоління жінок у сім’ї режисерки: вона сама, її мати, яка завідує відділенням патологічної анатомії, та бабуся, яка залишається в окупації. 

«Ідея фільму виникла кілька років тому, коли я переосмислювала досвід еміграції й війни на прикладі власної родини, що вимушено переїхала з Донецька до Києва у 2014. Мої батьки поїхали, але бабуся й деякі інші родичі залишилися там – в окупованому місті. Я спостерігала, як вони переживають зміни, адаптуються до нової реальності, приправляючи все чорним гумором з нотками оптимізму, — розповіла режисерка стрічки Ольга Черних. — Коли почалася повномасштабна війна, я зрозуміла, що маю переосмислити візуально-емоційну форму фільму, знайти іншу кіномову. Для мене важливим було передати відчуття втрати часу та простору, коли ми раптом опиняємося в стані, де минуле, сьогодення й майбутнє переплутані й тісно пов’язані. Ця історія не про мою родину, вона про всіх нас».

Родина Ольги Черних родом із Донецька, який із 2014 року в тимчасовій окупації. Тоді початок російсько-української війни змусив сім’ю покинути домівку і переїхати до Києва. Втім, у 2022 році ворог знову постукав у двері — повномасштабне вторгнення зруйнувало все, над чим родина так довго працювала. Нова реальність та її підвішений стан спонукають режисерку зануритися в калейдоскоп своїх та колективних спогадів. У особистісній оповіді авторка веде глядач(-ок)а крізь десятиліття сімейних архівів і вісім років війни. 

«Супроводжувати талановиту молоду режисерку Ольгу Черних у її першому повнометражному фільмі — це виклик, який ми з радістю взяли. Війна в Україні змінила все, і історії, які потрібно розповісти, повинні включати оригінальні жіночі голоси які опинилися у подвійному вигнанні»,

— додала продюсерка Регіна Мар’яновська-Девидзон

Фільм створено за підтримки IDFA Bertha Fund та Європейського фонду солідарності з українським кіно (ESFUF).

Міжнародний фестиваль документального кіно в Амстердамі (IDFA) – один із найбільших і провідних фестивалів документального кіно у світі, який відбувається з 1988 року. Цьогоріч IDFA пройде з 8 до 19 листопада.