Українські прем’єри, фільми-призери міжнародних кінофестивалів та нові імена – Миколайчук OPEN представив позаконкурсну програму

Однією з найбільших прем’єр фестивалю стане показ фільму «Всередині» (Inside) режисера Василіса Кацупіса з Віллемом Дефо в головній ролі. Стрічку вперше показали на цьогорічному Берлінале.

Також у межах кінофестивалю відбудуться українські прем’єри повнометражних ігрових фільмів «Подвійний іммельман» режисерки Віри Яковенко, «Злегка прочинені двері» режисерів Хачатура Васіляна й Олександра Бикова та «Українські воєнні історії» режисера Володимира Нагорного.

Стрічка «Подвійний іммельман» розповідає про перші роки війни. Транспортний літак підбито, й українські військові опиняються на окупованій території. Тим часом мати командира екіпажу вирушає на окупований схід України в пошуках сина.

За словами авторів, війна — це тло для розповіді про людські долі та привід для розмови про актуальні події, що відбуваються у країні та світі.

«”Подвійний іммельман” — це чесне та відверте кіно, яке важливо дивитися саме зараз. Деякі люди й досі вважають, що війна з росією почалася лише 24 лютого 2022 року, з початком повномасштабного військового вторгнення. Хоча насправді вона почалася набагато раніше. Події фільму розвиваються під час АТО, тому ми можемо побачити справжню військову реальність того часу та життя на окупованих територіях. Фільм в черговій раз відверто показує неприкрите маскою обличчя ворога. Нагадує нам, як і коли почалася війна. Про це потрібно пам’ятати»,

– коментує продюсер картини Роман Негрієнко. 
Подвійний іммельман

Картина «Злегка прочинені двері» також торкається теми війни.

«Я щасливий, що українська премʼєра фільму “Злегка прочинені двері”, який є дебютом молодих талановитих режисерів Хачатура Васіляна та Олександра Бикова, відбудеться в Чернівцях на Миколайчук OPEN. На мій погляд, це молодий, амбітний і перспективний фестиваль, який є одним із найкращих комунікаційних майданчиків, що дозволяє широко представити фільм українській аудиторії та створити атмосферу справжнього кінематографічного свята. Впевнений, що саме чернівецька публіка зможе гідно оцінити цей складний, наповнений алегоріями та глибинним філософським змістом і одночасно пронизаний м’яким інтелігентним гумором і любов’ю до людей фільм»,

— розповідає продюсер фільму «Злегка прочинені двері» Олег Щербина.

«Українські воєнні історії» — це антологія фільмів знятих на війні. Актори та знімальна група проєкту — професійні кінематографісти, які вступили до лав ЗСУ. Всі сюжети засновані на реальних подіях і знімалися на реальних бойових позиціях. Художником-постановником фільмів є сама війна, яка надає фільмам небувалого реалізму. Всі постріли і більшість вибухів у фільмах є справжніми, зброя справжня, а емоції передають особистий досвід актор(-ок)ів.

Завершує позаконкурсний блок повнометражних ігрових картин фільм «Відблиск» Валентина Васяновича, що оповідає історію лікаря, який пройшов катівню на непідконтрольній Україні території у перші роки війни. Світова прем’єра фільму відбулася в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю у 2021 році. Національна прем’єра пройшла на Одеському кінофестивалі у 2022 році.

Цьогорічний Миколайчук OPEN продовжує традицію співпраць із найбільшими українськими кінофестивалями. КМКФ «Молодість» та новий фестиваль квір кіно SUNNY BUNNY надали для спеціального показу у Чернівцях стрічку «Неллі і Надін». Прем’єра цієї документальної картини режисера Магнуса Герттена відбулася на минулорічному Берлінале. 

«”Неллі і Надін” — надзвичайно зворушлива й щемка історія двох жінок, які познайомилися в німецькому концтаборі й урешті провели разом усе життя. Це класична історія кохання, що долає все — навіть смерть. Історія, що надихає, наснажує й дає надію. І попри досить віддалений історичний контекст, вона є актуальною — і тема Голокосту, яку, безумовно, можна порівнювати з геноцидом української нації, і тема незнищенності й сили людського духу, і вічна тема всесильної любові. Тому складно відшукати кращий фільм, що представить і кінофестиваль “Молодість”, і новий фестиваль SUNNY BUNNY в місті Чернівці на Mykolaichuk OPEN»,

– коментує програмний координатор «Молодості» та співзасновник фестивалю SUNNY BUNNY Богдан Жук.

Фестиваль Миколайчук OPEN покаже блок сучасного українського документального кіно. Це такі фільми, як «20 днів в Маріуполі» Мстислава Чернова (приз глядацьких симпатій на цьогорічному Sundance), «День українського добровольця» Володимира Тихого (перший український фільм доби Незалежності, показаний на ВВС), «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» Дмитра Грешка (фільм-закриття фестивалю SEEfest в Лос-Анджелесі, українська прем’єра — в цьогорічному національному конкурсі Docudays UA) та «Щоденник нареченої Христа» Марти Смеречинської, що брав участь у багатьох світових фестивалях.

Буде показано й картину про одну з найтрагічніших сторінок нашої історії — «Україна 1933: Насіння голоду» французького режисера Гійома Рібо. «Це історія масових злочинів та брехні», — кажуть про свій фільм автори. Фільм заснований на щоденниках журналіста Ґарета Джонса, де він закарбував свою подорож до радянської України і свої спроби донести світу правду про геноцид українців. 

Також буде представлений і блок позаконкурсного короткого метру. Українськими прем’єрами у цій секції стануть фільми «Подружжя Дада» Анастасії Мамонтенко, «Бог забув свій текст» режисера Маркіяна Мірошниченко та «Вмираючий лебідь» режисера Стівена Фінглтона (стрічка режисера-володаря престижної британської премії BAFTA, яку він зняв в Україні).

Ще у програмі фільм «Харків М’юзік Фест відбувся» режисера В’ячеслава Туряниці, який також торкається теми повномасштабного вторгнення росії в Україну та «Іванків. Знайти свою землю» Ольги Гібелінди, який покаже, як Геннадій Попенко пережив окупацію під Києвом та став військовослужбовцем.

А в рамках індустріальної дискусії «Україна-Швеція: можливості співпраці» відбудеться зустріч із продюсерами зі Швеції та показ добірки нових шведських короткометражних фільмів.

Фестиваль Миколайчук OPEN пройде з 15 до 20 червня за підтримки Чернівецької міської ради, Чернівецької обласної ради та Буковинської кінокомісії.