Пропозиція / Блог

У мене непрості відносини із цим фільмом. Вперше я побачив його випадково, коли мій рейс із Шарм-ель-Шейху відклали, а всіх туристів вночі закинули в інший готель. Саме там я, втомлений і роздратований, включив телевізор і після кількох каналів, на яких співали арабською, знайшов канал з кіно. Там я побачив актора Гая Пірса вершки, почув вірші, під які він мандрує. Але саме моя мандрівка не дозволила мені насолодитися цим фільмом. Я лише зацікавився. 

Потім, вже в Україні, подивився фільм і був, скоріше, розчарований. 

Зараз передивився — і моє ставлення знов змінилося на позитивне.

“Пропозиція” – поетичний, божевільний та жорстокий австралійський вестерн. В ньому легко побачити вплив фільмів Сема Пекінпа, через його жорстокість та ревізію жанру. Так само я бачу в “Пропозиції” вплив “кислотних вестернів”, а саме — фільмів Монте Геллмана. Тут вже мова йде про безвихідь, та певні галюциногенні сцени. 

Це історія про людей на чужій землі і їхні спроби вижити. Про те, як один жорстокий чоловік (герой Гая Пірса) намагається врятувати свого меншого і слабшого брата, вбивши старшого — і найогиднішого з трьох. Про те, як інший жорстокий чоловік (герой Рея Вінстона) робить усе, щоб убезпечити свою дружину. Наївну, але не дурну. І саме наївність перед світом насилля та жорстокості робить героїню Емілі Вотсон єдиною, за яку мені страшно.

Попри високий рівень графічного насилля, найстрашніше — залишається за кадром. Це чудовий хід, в дусі Фолкнера та його роману “Святилище”, ба пак ще й тема та дії, які залишаються на розсуд глядача/читача — ті самі.

Нік Кейв написав не надто оригінальний сценарій, втім врівноважив його непоганою гіпнотичною музикою. Все інше зробили режисер, оператор та актори. Тут є чудовий, майже шекспірівський перфоманс Джона Герта. Певного двійника полковника Курца з азартом грає Денні Г’юстон. 

Всупереч тому, що головну роль виконує (і робить це добре) Гай Пірс, особисто я вважаю “Пропозицію” бенефісом Рея Вінстона. Саме за те, як він надає своєму персонажу жорстокість, ніжність та відчай, дозволяє мене любити цей фільм.