51-й КМКФ «МОЛОДІСТЬ ЗАВЕРШИВСЯ

У столиці України завершився 51-й Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість», що тривав з 1-го по 7-е грудня 2022 року (1–3 грудня конкурсні дні, 4–7 — глядацькі). За цей час глядачі змогли подивитися 78 стрічок з 37 країн у 12 конкурсних і позаконкурсних програмах.

3-го грудня у кінотеатрі «Жовтень» відбулася урочиста церемонія Нагородження переможців 51-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість».

Журі оголосило найкращі фільми Міжнародного конкурсу, а гості Церемонії переглянули трейлери стрічок-переможців. Церемонію провели телеведучі каналу «1+1» Єгор Гордєєв і Наталя Островська.

Оцінювало фільми конкурсної програми міжнародне журі на чолі з директоркою Берлінале, Маріетт Різенбек з Німеччини, до якої долучилися директор Українського інституту, Володимир Шейко, продюсер Олексій Терентьєв і кураторка Торонтського фестивалю — Дорота Лех зі Сполучених Штатів Америки. Вони переглядали три конкурсних секції: Студентську, Короткометражну та Повнометражну.

Ґран-прі 51-ї «Молодості» отримала стрічка «Памфір» українського режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука. Це фільм про колишнього контрабандиста, який повертається у рідне село незадовго до святкування Маланки — і волею збігу обставин змушений повернутися до свого нелегального промислу.

Найкращим повнометражним фільмом Міжнародного конкурсу стала картина «Джойленд» пакистанського режисера Саїма Садіка. Її герой — танцюрист, вихований у консервативній родині, потрапляє до квір-спільноти і переосмислює власну чуттєвість і сексуальність.

Найкращий короткометражний фільм Міжнародного конкурсу«Усі ворони світу» гонконзької режисерки Ї Тан

Найкращим студентським фільмом Міжнародного конкурсу стала картина «З любов’ю, тато» чеської режисерки Діани Кам Ван Нґуєн. Це гібридна документальна робота з листами від ув’язненого батька, які авторка знайшла вже згодом і вирішила на їх основі художньо пережити досвід спілкування, якого їй бракувало.

Спеціальні відзнаки міжнародного журі отримали ще три стрічки. У короткометражній секції «Альма і Паз» мексиканської режисерки Кріс Ґріс, а в повнометражній — «Клітка і мрія» бразильського режисера Валеріо Фонсека і «Маленьке тіло» італійської режисерки Лаури Самані.

Також художній керівник фестивалю «Молодість» Андрій Халпахчі відзначив нагородою за внесок у розвиток кінематографа голову журі Міжнародного конкурсу Маріетт Різенбек. Маріетт Різенбек — виконавча директорка Берлінського міжнародного кінофестивалю, раніше працювала на посаді виконавчої директорки німецької державної компанії German Films, що опікується просуванням німецького кіно закордоном. 

Андрій Халпахчі також оголосив дати проведення 52-ї «Молодості» — фестиваль відбудеться 21–28 жовтня 2023 року.

Нагадаємо, що на церемонії Відкриття відбулося вручення нагород переможцям Національного конкурсу, який відбувся у межах Гамбурзького фестивалю восени. Спеціальну відзнаку міжнародного журі отримала короткометражна стрічка «Діма, Дмітрій, Дмитро. Слава героям» режисера Клеменса Пула.

Найкращим короткометражним фільмом Національного конкурсу 52-го КМКФ «Молодість» стала картина Нікона Романченка Leopolis Night — ігрова історія, що нагадує документацію однієї ночі у Львові, розділеною між акторкою місцевого театру та хлопцем, роль якого виконав сам режисер.

Найкращим повнометражним фільмом Національного конкурсу стала «Стоп-Земля» Катерини Горностай — гібридна драма про життя київських підлітків, герої якої проходять усі характерні своєму вікові практики: підважену майбутнім випуском зі школи дружбу, напружені розмови з батьками, підготовку до іспитів і звісно ніяковість першої закоханості. 

За перемогу в Національному конкурсі Катерина Горностай отримала нагороду від давнього партнера фестивалю «Молодість» — оператора державних лотерей «М.С.Л.» у розмірі 100 тисяч гривень. Микита Бондарєв, радник генерального директора зі стратегічних комунікацій компанії, так прокоментував підтримку «Молодості» в один з найважчих років в історії незалежної України:

«Мистецтво — в тому числі кіномистецтво — це завжди про висловлювання. Росіяни намагаються позбавити нас в тому числі і цього права. Вони сотні років намагаються змусити весь світ і нас також повірити, що нам нема що сказати світу. Тому підтримка фестивалю, який вже давно є одним з найпотужніших культурних брендів країни — це не менш важливо, ніж допомога армії. Бо на фронті виборюють зараз наше право на власну самобутність. І право цю самобутність показувати».

Після урочистої Церемонії нагородження гості переглянули фільм-володар Ґран-прі — «Памфір». В останній день фестивалю, 7-го грудня, глядачі мали змогу подивитися фільми-переможці всіх секцій Міжнародного конкурсу, переможця короткометражної секції Національного конкурсу, а також короткометражні роботи Міжнародного та Національного конкурсів, що нагороджені спеціальними відзнаками журі. 

51-й кінофестиваль «Молодість» відбувся за підтримки Офісу Президента України та за фінансування зі Стабілізаційного фонду культури та освіти Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

Айдентику для цьогорічного фестивалю розробили діджитал-аґенція Hexagon і українська дизайнерка Маша Дмітрова.