Оголошені лауреати п’ятої Національної премії кінокритиків «Кіноколо»

Тріумф «Памфіра» в п’ятьох номінаціях, відзнаки документаліста й захисника Маріуполя Дмитра Козацького та загиблого режисера фільму «Маріуполіс 2» Мантаса Кведаравічюса.

Ввечері 20 жовтня в прямому ефірі телеканалу «Суспільне Культура» відбулась Церемонія нагородження П’ятою ювілейною Національною премією кінокритиків «Кіноколо».

Найкращим повнометражним ігровим фільмом українські кінокритики визнали «Памфір». Творця фільму Дмитра Сухолиткого-Собчука відзначили як Найкращого режисера та автора сценарію, а також нагородили премією «Відкриття року» — за найкращий повнометражний дебют. Виконавець головної ролі Олександр Яцентюк отримав нагороду як Найкращий актор. Стрічка розповідає про чоловіка, який повертається з заробітків додому на Західну Україну напередодні традиційного карнавалу Маланки і відновлює зв’язок зі своїм неспокійним минулим. Світова прем’єра фільму відбулася в програмі «Двотижневик режисерів» цьогорічного Каннського кінофестивалю.

Найкращою акторкою визнали Оксану Черкашину, виконавицю головної ролі в «Клондайку» (це друга її статуетка «Кіноколо» після фільму «Погані дороги» у 2020). У номінації «Найкращий короткометражний ігровий фільм» перемогла картина режисерки та сценаристки Наталки Ворожбит «Ти в порядку?» про травмовану війною українку в Європі. Найкращим документальним фільмом назвали «Нескінченність за Флоріаном» Олексія Радинського про легендарного київського архітектора Флоріана Юр’єва. Премію за Найкращий анімаційний фільм здобула картина «МИ, ЄВРОПА» Марини Степанської та Анни Дудко — буктрейлер до поеми Лорана Годе «Ми Європа. Бенкет народів». Нагороду За досягнення отримали Станіслав Битюцкий, Альона Пензій, Олександр Телюк — кінознавці державного кіноархіву «Довженко-Центр», які в 2022 році провели цикл публічних кінопоказів рідкісних українських стрічок «Дивне, химерне, фантастичне».

Спеціальні відзнаки отримали литовський режисер Мантаса Кведаравічюса (посмертно), якого наприкінці березня взяли в полон і вбили російські військові під час зйомок стрічки «Маріуполіс 2», а також Дмитро «Орест» Козацький — захисник Маріуполя, який став співрежисером фільму «Останній день на Азовсталі» та поширив світом легендарні фотографії з «Азовсталі».

Національна премія кінокритиків «Кіноколо» — заснована в 2018 році щорічна премія, яка визначає досягнення українського кінематографа та діячів кіноіндустрії за останній рік від імені спільноти кінокритиків України. В минулі роки найкращими фільмами року ставали «Стоп-Земля», «Атлантида», «Додому» і «Донбас».

Церемонія нагородження пройшла в прямому ефірі телеканалу «Суспільне Культура». Традиційно вона відбулася в день відкриття Київського тижня критики — міжнародного фестивалю арт-кіно, кураторами якого є українські кінокритики й кінокритикині. Шостий Київський тиждень критики триватиме до 26 жовтня в кінотеатрі «Жовтень».

Список лауреатів:

Найкращий повнометражний ігровий фільм

«Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук, прод. Олександра Костіна, Євгенія Яцута, Артем Колюбаєв, Альона Тимошенко, Лора Бріан, Богна Шевчик, Клаудія Смея-Ростворовська, Жанкарло Насі, Адольф Ель Ассаль, Сільвана Сантамарія.

Найкращий короткометражний ігровий фільм

«Ти в порядку?», реж. Наталка Ворожбит, прод. Денис Крупнов, Наталка Ворожбит.

Найкращий документальний фільм

«Нескінченність за Флоріаном», реж. Олексій Радинський, прод. Люба Кнорозок.

Найкращий анімаційний фільм

«МИ, ЄВРОПА», реж. Марина Степанська, Анна Дудко, прод. Галина Шиян.

Відкриття року

«Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук.

Найкращий режисер/режисерка

Дмитро Сухолиткий-Собчук («Памфір»).

Найкращий актор

Олександр Яцентюк — «Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук.

Найкраща акторка

Оксана Черкашина — «Клондайк», реж. Марина Ер Горбач.

Найкращий сценарій фільму (ігрові повнометражні та ігрові короткометражні фільми)

Дмитро Сухолиткий-Собчук — «Памфір».

За досягнення (українським авторам робіт про українське чи зарубіжне кіно, а також зарубіжним авторам робіт про українське кіно — кінокритикам, кінознавцям, журналістам, кураторам, блогерам тощо).

Станіслав Битюцький, Альона Пензій, Олександр Телюк за цикл показів «Дивне, химерне, фантастичне».

Спеціальні відзнаки

Дмитро «Орест» КозацькийМантас Кведаравічюс.

Генеральний медіапартнер Національної премії кінокритиків «Кіноколо» — «Суспільне Культура».

Київський тиждень критики фінансується зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

Партнери: Австрійське бюро кооперації у Львові та Австрійський культурний форум у КиєвіФранцузький інститут в Україні та проєкт «Сезон культури Велика Британія/Україна» за підтримки Британської Ради в Україні спільно з Українським інститутом.

Медіапартнери фестивалю: LB.ua, The Village УкраїнаDTF MagazineЗагін КіноманівMoviegramСвідоміMegogo.