Кращі короткометражки Мангеттенського фестивалю 2021

23 вересня у Києві розпочав свою роботу 24-ий Мангеттенський фестиваль короткометражних фільмів – 2021, що проводить покази кожної осені в більш як 400 містах на 6 континентах. Для України цьогорічний фестиваль проходить вп’ятнадцяте. У ньому беруть участь десять фільмів.

Спеціяльно для читачів Cineast кінооглядач Сергій Палій подивися всі короткометражки й сформував власний топ-5 найкращих фільмів Мангеттенського фестивалю:

  1. “Синдром Арчибальда” (Франція) – 9/10 балів. Найкраща короткометражка із показаних. Знята французами у сеттінгу США 70-іх, ця картина про хлопця, який від народження отримав чи то чудернацький дар, чи то прокляття – змушувати людей поряд повторювати ті ж дії, що він робить власними руками. Тут і крута ідея, і класні актори, і уміла операторська робота, і бадьора музика, і вдалий гумор. Автор використовує купу кліше, але робить це умисно і якісно, як це робив, наприклад, Тарантіно. Стрічка – очевидна заявка на повний метр, за який я б не пошкодував на квиток в кіно.
  2. “Грубі” (Велика Британія) – 8/10. Ще одна вдала короткометражка, тепер із Північної Ірландії. Це фільм про хлопця, собака якого нібито пошматував кицьку місцевого кримінального авторитета. Гарна ідея, відмінній каст, приємна картинка. Попри хронометраж, цілісна робота зі всіма складовими архітектоніки фільму. Відчувається натхнення від Гая Річі і Дені Бойла. Постановка тримає увагу від початку до кінця, а власники домашніх тваринок, напевно, будуть співпереживати ще більше.
  3. “Месьє Кашемір” (Канада) – 8/10. Замикає трійку кращих Мангеттенського фестивалю. Ексцентричний чоловік у капелюсі ковбоя приходить у кабінет до офісного клерка фінансової установи і просить півмільйона доларів для експедиції у міфічну країну скарбів “Ельдорадо”. Динамічна, приголомшлива, смішна і навіть гротескна. Знову автор купує увагу глядача знайомими архетипами, та робить це якісно, сміливо і навіть трохи по-хуліганськи. Тут і Якопетті з Деодато, і МакКей з тим-таки Річі.
  4. “Закрите для світла” (Італія) – 7/10. Напевно, найнетиповіша картина на фестивалі. Розповідає про епізод розправи фашистів над цивільним населенням Північної Італії. Стрічка являє собою єдиний довгий кадр, в якому камера рухається повз акторів, що нерухомо відіграють свої ролі. Ще більше вражає тим, що за кадром актори непомітно змінюють свої позиції, будуючи нову мізансцену. За складність і сміливість роботи можна легко пробачити брак в плавності панорамування і статичності акторів. Привіт Кіаростамі.
  5. “Санчатний хор” (Норвегія) – 7/10. Хоч далеко не найцікавіша стрічка і достатньо проста, однак вдало поставлена і висвітлює гостру тему. Хлопчик стає свідком, як батько дає прочуханки біженцю у відповідь на його агресію. Соціальна дилема посилюється, коли перед сином постає питання вступу до хору, який збирає кошти на допомогу мігрантам, а у цей час навколо усі дізнаються про інцидент. Фінал вгадується ще від початку, але слід відзначити не по роках дорослу роботу маленького актора.

Інші стрічки, що будуть показані на фестивалі:

  1. “Крадійка” (Велика Британія)
  2. “Погана прикмета” (Канада, Афганістан)
  3. “Занадто пізно” (Франція)
  4. “Смерть від рукостискання” (США)
  5. “Аврора” (США)

Аби виявити власних улюбленців, фестиваль запрошує глядачів з 23 вересня до 3 жовтня. Обрати кінотеатр у своєму місті можна на сайті організатора фестивалю в Україні – компанії Артхаус Трафік.

Знаковою особливістю Мангеттенського фестивалю короткометражних фільмів є відсутність професійного журі. Найкращу стрічку визначають глядачі з усіх куточків світу. Щоби віддати свій голос за ту чи іншу роботу, необхідно заповнити бюлетень, який пропонують в кінотеатрі. Імена переможців оприлюднять 4 жовтня 2021 року на офіційному сайті фестивалю.

Усі фіналісти фестивалю автоматично кваліфікуються для номінації на нагороду американської кіноакадемії. Таким чином, спрогнозувати найкращий короткометражний ігровий фільм наступної премії “Оскар”, що відбудеться 27 березня 2022 року, можна спробувати вже цього тижня в одному з українських кінотеатрів.