Влада не дозволила прокат фільму про українських військових

Фільм Романа Любого «Зошит війни» мав вийти у кінотеатрах 2 вересня, але у Держкіно не видали прокатне посвідчення, через що кінотеатри змушені були скасувати прокат. Дозвіл дали лише на декілька спеціальних показів.

«Зошит війни» – фільм, створений з особистих відеозаписів із телефонів та камер українських бійців. 10 гривень з кожного квитка команда збирала для Благодійного фонду допомоги армії «Повернись живим» на комплекси спостереження для військових.

Офіційна причина відмови у видачі прокатного посвідчення – відсутність процедури оформлення прокаток для субтитрованих стрічок у нових положеннях закону про мову, що вступили в дію 16 липня 2021 року. Натомість, юристи з компанії  Axon Partners, які представляють інтереси фільму, вважають що саме Держкіно та Мінкульт мають забезпечити реалізацію нових норм закону:

  • «Частина 6 статті 23 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» встановлює, що розповсюдження в кіновидовищних закладах України документальних фільмів без дублювання або озвучення державною мовою, але із субтитрами, виконаними державною мовою, допускається у разі, якщо такий фільм набрав щонайменше 2 бали за культурними критеріями культурного тесту, встановленими Законом України “Про державну підтримку кінематографії в Україні”, і про надання дозволу на таке розповсюдження зазначено в державному посвідченні на право розповсюдження і демонстрування фільмів, виданому у встановленому законом порядку».

Юристи Axon Partners вважають, що Держкіно має прийняти внутрішній документ з нормами, спрямованими на реалізацію норми з частини 6 статті 23 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», у якому має бути прописано, що при прийнятті рішення про видачу посвідчення Держкіно має визначити, чи набирає фільм 2 культурні бали культурного тесту чи ні.

При цьому юристи наголошують, що конструкція норми частина 6 статті 23 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не вимагає повного проходження тесту і його оцінки Радою з державної підтримки кінематографії.

Ілля Гладштейн, директор 86PROKAT, що займається дистрибуцією фільму говорить:

«Дуже прикро, що через неврегульованість внутрішніх розпоряджень державних органів глядачі не зможуть подивитися «Зошит війни» у кінотеатрах. Тим більше прикро, що через обмеження нам вдалося зібрати зовсім невелику суму для фонду “Повернись живим”.
Державні органи мають проявити політичну волю та якнайшвидше вирішити ситуацію, інакше в кінотеатрах не зможе вийти ще багато важливих українських документальних стрічок, зокрема, і профінансованих державою».