Олександр Довженко. Земля

10 вересня 1894 року в Чернігівській області на хуторі В’юнище (нині – смт. Сосниця) народився Олександр Петрович Довженко – український письменник, кінорежисер, художник-графік, фундатор національного та класик світового кінематографа. До річниці з дня його народження в онлайн-кінотеатрі Держкіно – його найвідоміша стрічка “Земля”, визнана шедевром світового кіномистецтва.

“Земля” – гімн праці на землі, хліборобству і людині, яка працює на землі та є частиною космічного ритму буття. Довженко першим у світовому кіно виразив світогляд, якісно відмінний від досі зображуваного. Це світогляд нації хліборобської, в якої спокійна гідність зумовлена її способом життя. Середовище і люди — єдине і нероздільне, а їхній спосіб життя є споконвічним, світогляд непохитним. Символіка Довженка була тісно пов’язана зі світоглядом українського народу, з образністю народної поезії.

Після необхідних купюр та 32-х офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року “Земля” вийшла на київські екрани, а вже 17-го числа фільм із показу був знятий. Офіційна причина — натуралізм та замах на звичаї.

Реабілітували стрічку лише 1958 року після міжнародного референдуму в Брюсселі, де вона увійшла до числа 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно.