Зразковий самець 2 (2016) | Рецензія

Нафталінове повернення

Хто і навіщо вбив Бібера? Відколи Оуену Вілсону подобаються козли? В якій черзі стояв герой Бена Стіллера, коли роздавали мізки? На ці та інші суспільно важливі питання відповідає режисер стрічки «Зразковий самець 2» Бен Стіллер.

У нульових був тренд знімати пародії на все, що попадається під руку. І якщо перший «Зразковий самець» все ж таки заслужив любов прихильників і непогані касові збори, то другий, 15 років потому, виглядає підстаркуватою бабцею в яскравій одежинці, що вимолює копійки на хлібину. Про сиквел Бен Стіллер заговорив одразу після виходу у 2001 році стрічки про відомих чоловіків-супермоделей, але низка обставин, в тому числі прогнози на фінансування, змусили відкласти реліз. Якби фільм-продовження показали хоча б через пару років після першого «Самця», питань би виникло набагато менше.

Після хепі-енду у першій частині герої зазнали справжньої шокової терапії горем. Дружина Дерека Зуландера (Бен Стіллер) загинула в тій самій катастрофі, яка нанесла невиправну травму обличчю вічного конкурента Дерека Гензелю (Оуен Вілсон). І один, і другий вирішили відгородитися від світської метушні та переживати свою внутрішню екзистенційну кризу або далеко на півночі, або в пустелі в цілому гаремі. Та хвиля масового вбивства поп-зірок, яку розслідує агент інтерполу Валентина (Пенелопа Крус), змушує моделей повернутися до роботи.

Якщо йти на перегляд фільму «Зразковий самець 2» з великими очікуваннями і сподіваннями, то вони нещадно будуть розбиті вщент, аж друзки летітимуть. Вам неодмінно захочеться вийти із зали разів зо три, ви відверто занудьгуєте і будете втрачати розуміння сенсу того, що відбувається на екрані. Та для таких випадків Бен Стіллер підготував цілий арсенал твістів, у ролі яких виступають саме жарти. Вони стали сміливіші, більш розкуті та відвертіші, ніж у попередньому фільмі. Та попри масштабний набір із гротеску, шаржів, кпинів у сторону індустрії моди та моди загальносуспільної, картина втрачає свою цілісність. Вона перетворюється на добірку скетчів, які демонстрували колись на сцені у Маслякова.

«Зразковий самець 2» повинен був достойно продовжити розпочату у першому фільмі лінію, але із запізненням на 15 років це виявилося зробити неможливо. І як часто це буває, перший фільм так і залишиться кращим. Бен Стіллер загустив фарби на палітрі, зробив персонажів ще безглуздішими, позбавленими елементарного розуму бодай приматів, а сама стрічка вбиває наповал своєю алогічністю.

І хоча найбільшим питанням було, як Стіллер зумів умовити таку кількість зірок та селебріті зіграти камео у своїй новій роботі, воно так і не розкрито. Натомість, у ролі представників модної індустрії перед нами постала Анна Вінтур, Марк Джейкобс, Валентино, Александр Вонг та багато інших персон, які зшивають докупи шматки тканин. Деякі з відомих особистостей замінили попередників з першого «Зуландера».

Висміювати фешн-індустрію було модним 15 років тому, але тепер це відголоски першого «Зразкового самця» і не більше. У сиквелі надто багато звернень до «попередника», надто багато відсилок до «бондіани», забагато гламуру і блиску, який давним-давно поступився місцем монохромності. А фінал взагалі попахує Деном Брауном. Стрічка, яка хотіла висміяти кліше та моду на попсу, сама стала такою. Навіть смерть Джастіна Бібера на початку фільму — хоч і не до кінця віджитий, проте доволі затасканий жарт. А от поява Бенедикта Камбербетча в амплуа андрогенної моделі Все — змусила досиджувати до кінця стрічки в надії ще раз побачити настільки феноменальне дійство.

Окремих слів вартий український дубляж. Коли героїня Крістен УїгАлексанья Атос починає розмовляти з особливостями вимови колишнього Прем’єр-міністра України, це вже навіть не жарти в стилі «95-го кварталу», це щось дуже дивне, незрозуміле — те, що викликало подив, кому цей жарт взагалі ще може здатися смішним.