Сатира на злобу дня: прем’єра на МКФ «Молодість» стрічки – володаря Гран-прі Берлінале «ОБЛИЧЧЯ/РИЛО»


 

27 травня, о 21:00 в «Культурному центрі «Кінотеатр «Київ» відбудеться прем’єрний показ фільму-відкриття 47-го Міжнародного кінофестивалю «Молодість», – ОБЛИЧЧЯ/РИЛО (TWARZ, 2018). Ця стрічка-драмеді виборола другу за значенням нагороду на 68-му Берлінському кінофестивалі,– «Срібного Ведмедя». Кінотеатральний прокат стартує з 7 червня.

Сюжет фільму зав’язується навколо головного героя – веселого та привабливого Яцека (Матеуш Косьцюкевич), який живе в польській глибинці, любить слухати хеві-метал, свою дівчину Дагмару (Малгожата Гороль) і планує втекти до великого міста. Але поки що Яцек вимушений жити з консервативною ріднею та працювати над зведенням статуї Ісуса Христа. Через нещасний випадок на будівницві лікарі роблять йому трансплантацію чужого обличчя. Після операції й важкого відновлення колишній красень перетворюється на вигнанця в очах колег, нареченої і навіть власної матері. Тільки вірна сестра залишається йому підтримкою.
 

 
Вже не вперше сучасна польська режисерка досліджує зв’язок між особистістю та її оточенням, тілесними трансформаціями, тиском на сучасних поляків, які подумки залишаються в традиційному минулому католицької церкви. Нігілізм та протистояння шаблонам – головний месседж, який Малгожата Шумовська бажає донести своїм кінематографічним почерком суспільству.

«Я знімаю фільми про те, що дратує мене в Польщі. Наприклад: глибоко вкорінений католицизм, лицемірство, агресія, відсутність толерантності і ігнорування всього нового. Все це є у всіх моїх фільмах, але насправді в «ОБЛИЧЧІ» ці проблеми приведені в найбільшої концентрації. Просто так вийшло. Я не можу наближатися до певних тем на колінах. Я знаю, що не можу перемогти деякі речі, але я можу висміяти їх. У мене склалося враження, що ми всі в Польщі виграємо, якщо будемо частіше сміятися і менше сперечатися. І це є в моєму фільмі – Яцек, незважаючи на удари долі і поведінку родичів, не втрачає гарного настрою, цілковитого самовладання. Я бачу, що відбувається в Польщі, мене це турбує, мені боляче від цього, але якщо б я говорила про це прямо, ніхто б не став слухати. Отже, я вибираю чорний гумор.»

– саркастично висловлює свою думку режисерка.
 

 
Конструювання «світу», в якому живе герой на ім’я Яцек Малгожата Шумовська почала після реального випадку в Польщі, де була проведена перша в історії цієї країни трансплантація обличчя. Режисерка разом із співавтором сценарію, та за сумісництвом, оператором картини Міхалом Енгелтром, надихнулися цією історію, але не з медичної точки зору, а використавши це як алегорію – людина «без лиця» в складному побутовому суспільстві.

«Вже у процесі написання сценарію разом з Малгожатою, ми хотіли зробити цю історію притчею, сучасним міфом і навіть трохи казкою. Звідси рішення, , вибрати південь Польщі як локацію для зйомок. Не дуже високий гірський масив, дикі і таємничі місця. Це було тим більше важливо, бо в деякому сенсі сюжет – про відносини між людиною і природою, місцем народження, з культурним походженням, звичаями. У той же час ми розповідаємо досить гірку історію, не стільки наївно романтичну в цьому мальовничому ландшафті. Мені спало на думку використовувати старі камери зі специфічним фокусом. Така зйомка досить ризикована, оскільки вона спрямовує сприйняття глядача до конкретних елементів всередині кадру. Це дає певне перекручення, зміна масштабу, але мені здалося, що така техніка відповідає наративу про деформації, суб’єктивності погляду і розладі в людських відносинах і суспільстві.»

– розповідає співавтор стрічки та оператор Міхал Енглерт.
 

 
Виконавець ролі Яцека – Матеуш Косьцюкевич ділиться враження від зйомок у фільмі:

«Я працював по 20 годин на день, і тільки підготовка до ролі і макіяж тривала близько чотирьох: для цього потрібно терпіння, навіть відчуженість на межі медитації. Важка задача. І хоча ці ранкові приготування були не легкими, я був задоволений цим ефектом, щасливий, що зміг зробити щось таке рідкісне і незвичайне в кіно. Через якийсь час я зріднився з «маскою», почав розглядати як частину себе. Я знімав грим на дуже короткий час (кілька годин перерви під час зйомок), тому в якийсь момент я вже не розумів, є він на моєму обличчі чи ні.»

Зазначимо, що міжнародні ЗМІ також високо оцінили соціальну польську драмеді Малгожати Шумовської:

«Масштабний і саркастичний сплав з драми про кризу ідентичності, безглуздого фарсу і гострого соціального коментаря».

Screendaily

«Бадьора оповідь приносить справжнє задоволення. Це лоскотливий уяву, таємничий і вражаюче емоційний фільм ».

Guardian

«Позбавляючи зображення екзистенціальної кризи від кліше, якими грішать настільки багато лицемірних та штучних фільмыв,«ОБЛИЧЧЯ / РИЛО» знятий в реалістичному дусі, хоча і приправлений ​​сюрреалістичним чорним гумором».

The Hollywood Reporter

«Черговий, резонуючий з часом твір Малгожати Шумовської».

Ioncinema

«Життєрадісний фільм, якому вдається поєднувати провокативність з почуттям смирення».

The Upcoming

«Віртуозний погляд на польське суспільство, «БЛИЧЧЯ / РИЛО» разом з тим – універсальне кіно, яке здатне вразити, здивувати і глибоко зачепити глядача. Одна з кращих прем’єр Берлінале-2018».

Awardswatch
 


Малгожата Шумовська – режисер і сценарист

Народилася в Кракові 26 лютого 1973 року, випускниця кіношколи в Лодзі, Малгожата Шумовська – режисер, сценарист і продюсер, одна з найцікавіших сучасних польських кінематографістів. Вона також є одним з найбільш впізнаваних польських режисерів на міжнародній кіноарені. Лауреат багатьох престижних нагород: ще коли Малгожата була студенткою, її роботи показували в Каннах і завойовували призи по всьому світу. Її дебютний повнометражний фільм «Щаслива людина» і другий фільм «Воно» були номіновані на European Film Award в категорії «Відкриття року». У 2008 році вона отримала «Срібного леопарда» на міжнародному кінофестивалі в Локарно за фільм «33 сцени з життя» з Юлією Йенч в головній ролі. У 2009 році вона працювала як співпродюсер фільму «Антихрист» Ларса фон Трієра. У 2011 році Шумовського зняла фільм «Професіоналки» з Жюльєтт Бінош, який показали в 45 країнах світу. Фільм був представлений на багатьох фестивалях, включаючи Берлін і Торонто. У 2013 році режисер торкнулася дуже важливу і важку тему гомосексуальності серед католицьких священиків. Картина «В ім’я…» виграла приз ЛГБТ-журі Teddy як кращий художній фільм на 63-му Міжнародному кінофестивалі в Берліні. Фільм був показаний на багатьох фестивалях по всьому світу і прокаті в 25 країнах. У 2015 році Шумовського зняла « Тіло», за яке отримала «Срібного ведмедя» в якості кращого режисера на 65-му Міжнародному кінофестивалі в Берліні і, таким чином, закріпила свої сильні позиції в європейському кінематографі. У 2016 році вона також отримала європейську премію за цей фільм. Малгожата Шумовська була запрошена взяти участь в Берлінале в якості члена журі 66-го фестивалю. Фільм «ОБЛИЧЧЯ/РИЛО» – її сьомий повний метр. Прем’єра фільму відбулася в головному конкурсі 68-го кінофестивалю в Берліні.
 

 

ОБЛИЧЧЯ/РИЛО

Польща/91’/2018
У ролях: Матеуш Косьцюкевич // Яцек
Агнешка Подсядлик // Сестра Яцека
Малгожата Гороль// Дагмара
Анна Томашевська // Матір Яцека
Даріуш Чиджнакі // Брат Яцека
Роберт Таларчик // Свояк Яцека
Роман Ганцарчик // священик
Івона Бельська // Матір Дагмари
Мартіна Кшиштофик // Невістка Яцека
Кшиштоф Чечот // бізнесмен
Кшиштоф Ібич/ / репортер
Режисерка: Малгожата Шумовська
Сценаристи: Малгожата Шумовська та Міхал Енглерт
Продюсер: Яцек Дросіо
Оператор: Міхал Енглерт
Дистриб’ютор: Kino Swiat (Польща), Kinove (Україна)
Дата виход: Світ: 23 лютого 2018 (Берлінале)
Польща: 6 квітня 2018
Україна: 7 червня 2018