Музичний кіноперформанс «Хліб» feat Port Mone


 

26 січня Британська Рада в Україні у партнерстві з Довженко-Центром представить заборонений протягом десятиліть й нещодавно відреставрований фільм «Хліб» Миколи Шпиковського (1929) у музичному супроводі гурту PortMone (Білорусь).

Захід відбудеться в рамках вечірньої програми проекту Envision Sound – першої в Україні програми професійного розвитку кінокомпозиторів, яку проходитиме з 22 по 26 січня 2018 року.

Перформанс розпочнеться о 19:30 на 6-му поверсі Довженко-Центру (м. Голосіївська, вул. вул.Васильківська, 1).

Кіноепос «Хліб», створений Шпиковським в один рік з Довженковою «Землею», утворює з нею парадоксальну світоглядну та естетичну пару. Проте, якщо «Земля» давно увійшла до кінематографічного канону, стрічка Шпиковскього, донедавна лишалася невідомою широкій аудиторії.
В одній з нечисленних анотацій до «Хліба» його сюжет описується буквально двома словами:

«Фільм має висвітлити взаємини міста та села довкола продовольчої проблеми».

Насправді «Хліб» претендує на охоплення значно ширшої історичної картини. Дія фільму розгортається у 1920 році. Проте, як це властиво тогочасним радянським утопіям, одна посівна кампанія дивовижним чином вміщає в себе ціле десятиліття прогрессу включно з електрифікацією та колективізацією.
Завершений в жовтні 1929 року «Хліб» було заборонено як такий, що «дає хибне уявлення про боротьбу за хліб». Фільм так ніколи й не вийшов на екрани.
Шпиковського, великого й непересічного режиссера, було викреслено з історії українського кіно. Повернувшись до Москви, він з середини 1930-х років перестав знімати й займається суто написанням сценаріїв.
2012 року фільм було реставровано Національним центром Олександра Довженка на замовлення Державного агентства України з питань кіно. 2013 року на Фестивалі німого кіно та сучасної музики «Німі ночі» відбулася репрем’єра фільму в музичному супроводі білоруського інструментального тріо Port Mone у складі Олексія Ворсоби (акордеон), Сергія Кравченко (ударні) та Олексія Ванчука (бас-гітара).
Port Mone – це суміш академічної музики, нойзу, експериментального фолку. Медитативна музика колективу, провідну мінорну тему якої визначає акордеон, сягає глибинного проникнення в базові, архаїчні шари організованого мелосу. Музика Port Mone, сповнена пантеїстичної, ба навіть метафізичної щирості, якнайліпше пасує до епічного «Хлібу».
EnvisionSound – тижнева програма-інтенсив для кінокомпозиторів із України та сусідніх країн, що проводитиметься Британською Радою та Довженко-Центром у Києві 22-26 січня 2018 року.
Насичена програма презентацій та практичних майстерень, а також розбір кейсів від професійних композиторів, дискусії, вечірні покази й нетворкінг дадуть учасникам Envision Sound можливість дослідити процес написання музики для кіно. Ментори – знані кінокомпозитори Майкл Прайс (Велика Британія) і Алла Загайкевич (Україна).
Національний центр Олександра Довженка (Довженко-Центр)найбільший український кіноархів, що зберігає понад 5000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Здійснює реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно.
Британська Радаце міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої – розширення культурних відносин та розповсюдження освітніх можливостей. Ми встановлюємо дружній діалог та будуємо порозуміння між людьми у Великій Британії та в інших країнах. Ми робимо це за допомогою позитивного внеску в Сполучене Королівство й у країни, з якими працюємо – змінюємо життя, створюючи можливості, вибудовуючи зв’язки та довіру.
Ми працюємо впонад 100 країнах по всьомусвіті у сферах мистецтва і культури, англійськоїмови, освіти та громадянськогосуспільства. Щороку ми особистовзаємодіємозбільшніж 20 мільйонами людей, а такожохоплюємопонад 500 мільйонів людей онлайн, через трансляції та публікації.
Із 1934 року ми є британською благодійною організацією, що регулюється Королівською Хартією й державними органами Великої Британії. Більшість нашого прибутку надходить через численні проекти та угоди у сферах викладання англійської мови та екзаменів і контракти у сферах освіти й міжнародного розвитку, а також через наші партнерства з публічними та приватними організаціями. Вісімнадцять відсотків нашого фінансування отримується від уряду Сполученого Королівства.